خبرگزاری خانه ملت نقوی حسینی: طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا با حداکثر رای قاطع نمایندگان به تصویب خواهد رسید

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا یک طرح ملی است و همه فراکسیون ها در این موضوع اتفاق نظر دارند و آنرا امضا می کنند.

1396/05/10
|
15:02

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، سیدحسین نقوی حسینی با اشاره به جزئیات طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا گفت: با توجه به اقدامات خصمانه، کینه توزانه و دشمنانه آمریکایی ها علیه ملت و جمهوری اسلامی ایران به ویژه تصویب قانون اخیر مجلس سنا مبنی بر مبارزه با اقدامات ثبات زدای جمهوری اسلامی ایران در سال 2017 مجلس شورای اسلامی اقدام به ارائه طرح مقابله با این مصوبه کرد و با کمک مرکز پژوهش ها، پیش نویسی از این طرح تهیه شد که در آن ابعاد مختلف اقدامات ضد حقوق بشری آمریکایی ها و همچنین اقدامات آنها در حمایت از تروریسم در کشورهای مختلف مدنظر قرار گرفته است.

نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی، با اظهار به اینکه این طرح با حداکثر رای قاطع نمایندگان به تصویب خواهد رسید، تصریح کرد: این طرح در 23 ماده تهیه و در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز به بحث گذاشته شد و بنابر این بود تا با قید دو فوریت به صحن علنی بیاید اما چون این یک طرح ملی است و جریانی، گروهی و حزبی نیست و همه فراکسیون ها در این موضوع اتفاق نظر دارند پیشنهاد شد تا همه نمایندگان این طرح را امضا کنند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص دلایل به تعویق افتادن تصویب این طرح گفت: امضا گرفتن از نمایندگان مطول شد، در عین حال که دو هزار میلیارد تومان برای دستگاه هایی که در این طرح مجری هستند اختصاص دادیم و لازم بود با دولت مذاکراتی صورت بگیرد تا منابع تامین این اعتبار مشخص شوند. از طرفی خیلی از دستگاه ها بعد از اینکه پیش نویس طرح منتشر شد، تماس گرفتند و خواستار ارائه دیدگاه ها و نظراتشان شدند تا این طرح از قوام و استحکام بیشتری برخوردار باشد به همین جهت لازم شد تا با این دستگاه ها نشست هایی را برگزار کنیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، به شاخص ترین مواد این طرح اشاره و عنوان کرد: دولت آمریکا در اقصی نقاط جهان به ویژه در منطقه خاورمیانه دست به اقداماتی می زند که این اقدامات هم حمایت از تروریسم و هم ضد حقوق بشر است، ما همه این اقدامات را مدنظر قرار دادیم و در این طرح وزارت امورخارجه، وزارت دفاع و سپاه قدس را مامور کردیم تا اسناد و مدارک این فعالیت ها را جمع آوری کنند تا بتوانیم اقدامات همه جانبه علیه این نوع اقدامات آمریکا داشته باشیم.

به گزارش رادیو گفت و گو، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در این طرح به هر دو سند بالادستی اجرای برجام اشاره شده است، گفت: برای رعایت نظارت و اجرا، هیئت نظارت تشکیل شده و مسئولیت بر عهده هیئت نظارت برجام است که باید دقیق نظارت کند ولی هر سه ماه یکبار گزارشات اجرای برجام از وزارت امور خارجه به کمیسیون می آید و کمیسیون نیز هر شش ماه یکبار گزاشات خود را به صحن علنی ارائه می کند.

گفتنی است برنامه "بهارستان" رادیو گفت و گو با موضوع نگاهی به طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا از سوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و با حضور سیدحسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به روی آنتن رفت./

دسترسی سریع