صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

فواد ایزدی گفت: روابط ایران و آمریکا در تابستان 96،‌ وضعیت بغرنجی را سپری می‌کند.

به گزارش ایسنا، این کارشناس ارشد مسائل آمریکا ، در ارتباط با دیپلماسی وزیر امور خارجه کشورمان در جریان سفر به آمریکا و انتقاد او از سیاست‌های این کشور در ارتباط با ایران در مصاحبه با رسانه‌های آمریکایی، گفت: مزیت آقای ظریف این است که ‌می تواند به راحتی با مخاطبان انگلیسی زبان ارتباط برقرار کند. نقطه نظرات ایران را مطرح کند و قطعا این مصاحبه‌ها و فعالیت‌ها در حوزه دیپلماسی موثر است.
این استاد دانشگاه ادامه داد: اما باید به این نکته توجه کنیم که در حال حاضر در آمریکا با دولتی سر و کار داریم که با منطق و بحث و گفت‌وگو رابطه خوبی ندارد. صحبت از تغییر رژیم در ایران می‌کند و به نظر می‌رسد که از تاریخ درس نگرفته است.
وی با اشاره به بد عهدی آمریکایی‌ها در اجرای تعهداتشان نسبت به برجام خاطر نشان کرد: برجام نیز در وضعیت خوبی قرار ندارد و آمریکایی‌ها با استفاده از راهکارهای مختلف تلاش دارند که تعهداتشان را اجرایی و عملیاتی نکنند.
ایزدی با اشاره به تلاش دولت آمریکا با همراهی کنگره و سنای این کشور جهت اعمال تحریم‎های جدید علیه ایران افزود: رابطه ایران و آمریکا در تابستان 96 وضعیت بغرنجی را طی می‌کند و با توجه به سیاست‌های دولت فعلی آمریکا به نظر می‌رسد حرف‌های خوب آقای ظریف در واشنگتن خیلی پذیرش ندارد.
این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها با مردم سالاری در منطقه خاورمیانه مشکل دارند و در همین چارچوب هم پیمانان اصلی این کشور در این منطقه حکومت‌های دیکتاتوری هستند، تصریح کرد: آمریکایی‌ها می‌دانند وقتی حکومت ‌های دموکراتیک در منطقه حاکم شوند نمی‌توانند به راحتی اهداف و منافع خود را به پیش ببرند و وجود این حکومت‌ها به نفع آنها نیست.
وی در مصاحبه با برنامه« بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو، گفت: تا زمانی که مردم سالاری در ایران حاکم باشد و آمریکایی‌ها نیز سیاست‌های گذشته خود را ادامه دهند مشکلات در روابط دو کشور حل نمی‌شود . بعضا اقداماتی از سوی برخی دولت‌ها در ایران جهت بهبود روابط با این کشور صورت گرفته اما به نتیجه نرسیده و از میزان فشارها و تحریم‌های آمریکا کاسته نشده است.
ایزدی در پایان خاطر نشان کرد: تاریخ نشان داده که آمریکایی‌ها جز زبان زور،‌ زبان دیگری را متوجه نمی‌شوند بنابراین لازم است در کنار فعالیت‌های دیپلماتیک، قدرت نظامی،‌ اقتصادی و فرهنگی کشور را نیز افزایش دهیم.

مرتبط با این خبر

  • انجام کارهای تحقیقاتی برای دستیابی به فناوری های نظامی در سپاه

  • امریکا دنبال خلق داعش جدید است

  • 24میلیون نفر از سه دهک بالا؛ در نوبت حذف یارانه نقدی

  • آیا بن بست روابط ایران و عربستان می شکند؟

  • هشدار پلیس بین الملل ناجا به متقاضیان تحصیل در خارج از کشور

  • ارتقای سطح کیفی خدمت رسانی به معلولان؛ معطل تخصیص اعتبارات

  • حضور نظامی آمریکا بیشترین ضرر و زیان را به خودش رسانده است

  • مراقب گفتگوها و رفتارهایمان جلوی کودکان باشیم

  • تفویض اختیار به مدارس نمی‌تواند معطل بودجه بماند

  • شناسایی بیش از 700 نوع مخدر در دنیا