صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

مرگ جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد عربستانی جنجال‌های زیادی به پا کرده است.

سرکنسول عربستان در استانبول با باز کردن کمدها، کشوها و کابینت‌ها به خبرنگاران اطمینان می‌دهد که «جمال خاشقچی» در این ساختمان نیست.

گفتنی است؛ خاشقچی هفته پیش برای دریافت یک مدرک رسمی ثبت طلاق و در نتیجه کسب مجوز برای ازدواج مجدد، وارد ساختمان کنسولگری عربستان سعودی شد. پس از آن کسی از سرنوشت این روزنامه‌نگار خبری ندارد و مقام‌های ترک و سعودی اظهارت متنقاضی را بیان کرده‌اند.

نامزد خاشقچی که ساعت‌ها بیرون کنسولگری منتظر بود می‌گوید خاشقچی از ساختمان خارج نشد. پلیس ترکیه نیز اظهارات مشابهی را بیان کرده که در خبرگزاری رسمی آن کشور منتشر شد، اما کنسولگری عربستان در بیانیه‌ای گفته‌ است او روز سه‌شنبه هفته پیش، مدتی پس از قرار ملاقات خود، ساختمان کنسولگری را ترک کرده است. در این بیانیه گفته شده که کنسولگری در همکاری با دولت ترکیه تلاش می‌کند «دلایل و شرایط ناپدید شدن او را کشف کند».

جمال خاشقچی مشاور سابق دولت عربستان، نویسنده پیشین در الحیات، سال پیش پس از انتقادهایش از سیاست‌های محمد بن سلمان، ولیعهد کشورش و برای آن‌که نگران بود بازداشت شود، به آمریکا نقل مکان کرد. پس از آن بود که شروع به نوشتن مقاله‌های انتقادآمیز برای روزنامه واشینگتن‌پست کرد.