خبرگزاری آنا: ابهامات سازمان اقتصادی فدراسیون فوتبال؛ بازگشت به کار بهاروند از کارگری تا سرپرستی ریاست!

حیدر بهاروند سرپرست فدراسیون فوتبال است اما در مورد بازنشستگی او و عودت به کارش ابهاماتی وجود دارد.

1399/04/16
|
14:52

به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری آنا، در حال حاضر اساسنامه‌ فدراسیون فوتبال تأییدیه‌های فیفا، دولت، مجلس و AFC را ندارد. اما نکته قابل توجه این است که با استناد به این اساسنامه اتفاقات مختلف در فدراسیون فوتبال رقم می‌خورد؛ به این صورت که تعیین سرپرست فدراسیون فوتبال غیرقانونی است و بازگشت به کار او ابهاماتی دارد یا همچنین تشکیل سازمانی به نام اقتصادی دارای شبهاتی است.

پس از اینکه مهدی تاج به دلیل کسالت از سمت خود کنار رفت؛ حیدر بهاروند مسئولیت فدراسیون را برعهده گرفت و به عنوان سرپرست برای این فدراسیون انتخاب شد. علی کفاشیان به عنوان نایب‌رئیس اول فدراسیون به دلیل بازنشستگی و البته محرومیت از سوی کمیته اخلاق به مدت 5 سال از کلیه فعالیت‌های ورزشی محروم شد. هر چند که با رأی کمیته استیناف، اواخر خردادماه جاری کفاشیان به فدراسیون بازگشت و حالا این روزها بحث قانونی یا غیرقانونی بودن این بازگشت مورد بحث است چرا که کفاشیان بازنشسته است.

برخی معتقدند عضو هیئت رئیسه شغل محسوب نمی‌شود؛ چرا که آن‌ها تمام وقت حضور ندارند و این بازگشت شامل قانون منع به کارگیری بازنشستگان نمی‌شود. طبق اساسنامه در صورتی که رئیس فدراسیون نتواند مسئولیت برعهده بگیرد، نایب‌رئیس اول و در غیر این صورت نواب رئیس و سایر اعضای هیئت رئیسه می‌توانند این مسئولیت را قبول کنند. هر چند آن چیزی که فدراسیون در اسناد شرکت‌ها ثبت کرده، خلاف این موضوع است. آخرین و اولین آگهی ثبت شده فدراسیون فوتبال در خردادماه 96 بوده که در همان جا عنوان شده اگر رئیس مسئولیت نپذیرفت فقط نایب‌رئیس می‌تواند جایگزین او شود. اما دید همه به اساسنامه فدراسیون است هرچند بانک و مالیات به آن چیزی که ثبت شده استناد می‌کنند.

سازمان اقتصادی در فدراسیون فوتبال چطور شکل گرفت؟

در ماده 30 اساسنامه فدراسیون فوتبال دقیقاً قید شده است که اصلاح اساسنامه، بر طبق قوانین و مقررات حاکم بر اجرای اساسنامه و ترتیب آن است. اگر بخواهیم در فضای اساسنامه یا در بندهای آن تغییراتی به وجود آوریم باید 10 نفر از اعضای مجمع درخواست کنند؛ یا اگر هیئت رئیسه درخواست تغییرات داشته باشد، به دلیل اینکه 9 نفر است، باید یکی از اعضای مجمع به این درخواست 9 نفره اضافه شود تا در مجموع 10 نفر شوند و اصلاح صورت بگیرد. پس اگر قرار باشد تغییراتی صورت بگیرد یک نفر کم است. ضمن اینکه اصلاح اساسنامه باید در مجمع عمومی اتفاق بیفتد. در ماده 28 بند دو، مجمع ملزم به رعایت دستور جلسه است. در تاریخ 97/11/29 دستور جلسه از سوی ابراهیم شکوری دبیرکل وقت فدراسیون فوتبال برای اعضای مجمع ارسال شد و در توضیحات آن قید شده؛ گزارش عملکرد فدراسیون، برنامه و بودجه فدراسیون، سال مالی 97-98 و همچنین گزارش صورت‌های مالی و گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی سال 96-97، صورتجلسه‌ای است که برای اعضای مجمع ارسال شده است.

14 آیتم در اساسنامه وجود دارد که در آن هیچ کجا از سازمان اقتصادی صحبت نشده است. در واقع در این 14 آیتم باید بندی برای تصویب سازمان اقتصادی فدراسیون فوتبال وجود داشته باشد. نکته جالب این است که در صورتجلسه هم این موضوع نیست و در واقع اینجا سهل‌انگاری در بند دو ماده 28 اساسنامه صورت گرفته است. سازمان اقتصادی در صورتجلسه نیست و مضاف بر اینکه در فدراسیون وقتی کمیته بازاریابی که یکی از کمیته‌های این فدراسیون است و در اساسنامه هم وجود دارد، باید برای به وجود آمدن سازمان اقتصادی توضیحاتی ارائه شود.

اما در این میان نکته‌ای وجود دارد مبنی بر اینکه مؤسسه غیرتجاری گروه اقتصادی فدراسیون ثبت شده با ماهیت سازمان اقتصادی تفاوت دارد. اعضای آن، خلیل‌زاده در آن زمان رئیس هیئت مدیره وقت استقلال بود. نکته اینجاست در آیین‌نامه کمیته اخلاق ماده‌ای به نام ماده بی‌طرف داریم که در آن قید شده افرادی که تعامل دارند و در ساختار فوتبال فعالیت می‌کنند، باید رعایت بی‌طرفی را به جا بیاورند؛ اما جالب این است که یک ماده دیگر به نام «تعارض منافع» هم وجود دارد. در ماده 10 به این صورت عنوان شده که افرادی که در داخل فدراسیون فعالیت می‌کنند، هرگونه منافع شخصی خود را در زمان انجام فعالیت در فدراسیون فوتبال یا باشگاه‌ها یا منافعی که پس از انتخاب و انتصاب پیدا خواهند کرد، به اطلاع برسانند. افرادی که ملزم به رعایت این قوانین و مقررات هستند باید از هرگونه وضعیتی که منجر به شائبه تضاد می‌شود، اجتناب کنند، اما در حال حاضر بزرگ‌ترین تضاد منافع بین فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ این است که حیدر بهاروند هم‌زمان هم به عنوان سرپرست فدراسیون و هم به عنوان رئیس سازمان لیگ که پیمانکار فدراسیون مشغول به فعالیت است و بر این اساس باید با خودش نامه‌نگاری کند و نیز با خودش بر سر یک میز مذاکره بنشیند!

دسترسی سریع