خبرگزاری پانا: هدایت تحصیلی مبتنی بر انتخاب آزادانه و آگاهانه دانش‌آموز است

در صورتی که وضعیت شیوع کرونا سفید باشد، دانش‌آموزان به مدرسه باز می‌گردند و آموزش‌ها حضوری می‌شود. در صورتی که شرایط قرمز باشد، آموزش‌ها در بستر فضای مجازی و به صورت غیر حضوری ادامه پیدا می‌کند

1399/04/22
|
12:20

تهران (پانا) - به گفته معاون آموزش متوسطه اداره‌کل آموزش و پرورش تهران هدایت تحصیلی مبتنی بر یک انتخاب آزادانه و آگاهانه و بر اساس شناخت دانش‌آموزان از خود، تمایلات و استعدادهایش است.

برنامه «گفت‌وگوی علمی» رادیو گفت‌وگو با موضوع فرآیند تحصیلی هدایت تحصیلی دانش‌آموزان پایه نهم و با حضور پانته‌آ دری معاون آموزش متوسطه اداره‌کل آموزش و پرورش شهر تهران به روی آنتن رفت.

دری با بیان اینکه فرآیند هدایت تحصیلی و شغلی دانش‌آموز به جهت اینکه مسیر آینده او را رقم می‌زند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، گفت: «هدایت تحصیلی مبتنی بر یک انتخاب آزادانه و آگاهانه و بر اساس شناخت دانش‌آموزان از خود، تمایلات و استعدادهایش است.»

وی در عین حال با تصریح بر اینکه در فرآیند هدایت تحصیلی خانواده و مدرسه سهم به سزایی دارند، عنوان کرد: «شناخت آینده، بازار کسب و کار و کسب مهارت برای امرار معاش نشان از جایگاه ویژه فرآیند هدایت تحصیلی است.»

معاون متوسطه اداره‌کل آموزش و پرورش شهر تهران بیان کرد: «وزارت آموزش و پرورش در سال تحصیلی جاری دستورالعمل‌های مربوطه را برای فرآیند هدایت تحصیلی ابلاغ کرده است. البته شرایط به وجود آمده ناشی از شیوع کرونا و عدم حضور فیزیکی دانش‌آموزان در مدرسه باعث شده بعضی از روندها و فرآیندها در فضای غیر حضوری انجام شود. خوشبختانه با تفویض اختیاری که به مدارس و مناطق شده، هدایت تحصیلی در فضای مجازی و شبکه مجازی دانش‌آموزان یعنی شبکه شاد در حال انجام است.»

وی از تجربه جدید هدایت تحصیلی در سال جاری گفت و عنوان کرد: «نگاه و جلسات چهره به چهره در این روند به حداقل رسیده است و هدایت مشاوران، اطلاع رسانی و شناخت رشته‌ها و شاخه‌ها در بستر فضای مجازی که دانش‌آموزان به آن علاقه‌مند هستند، در حال رخ دادن است و منتظر هستیم ببینیم این روند شاید بهتر از روش‌های گذشته باشد.»

دری درباره احتمال باز شدن مدارس در سال تحصیلی آینده اعلام کرد: «در صورتی که وضعیت شیوع کرونا سفید باشد، دانش‌آموزان به مدرسه باز می‌گردند و آموزش‌ها حضوری می‌شود. در صورتی که شرایط قرمز باشد، آموزش‌ها در بستر فضای مجازی و به صورت غیر حضوری ادامه پیدا می‌کند.»

معاون متوسطه اداره‌کل آموزش و پرورش شهر تهران ادامه داد: «در شرایط زرد، آموزش‌ها به دانش‌آموزان با رعایت فاصله گذاری و پروتکل به صورت حضوری و همچنین مجازی ارائه خواهد شد.»

دسترسی سریع