خبرگزاری مهر: قاچاق خروجی معضل اصلی ماست

مدیرکل پیشگیری و نظارت بر قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات معتقد است، در حوزه لوازم التحریر ما با قاچاق ورودی کالا روبرو نیستیم بلکه قاچاق خروجی سرمایه‌های اولیه معضل اصلی این حوزه است.

1399/07/06
|
14:46

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل روابط عمومی و تشریفات سازمان تعزیرات حکومتی، عبدالمجید اجتهادی مدیرکل پیشگیری و نظارت بر قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی اظهار داشت: وقتی در مورد تولید آن هم در سال جهش تولید صحبت می‌کنیم، مهم‌ترین نکته موضوع تهیه مواد اولیه است که مورد توجه دولت و مسئولان در این خصوص قرار می‌گیرد. یکی از مشکلات اصلی تولیدکنندگان هم تهیه مواد اولیه است که طبیعتاً برخی از این مواد اولیه باید از خارج کشور وارد شود. این تحریم‌ها در این امر اثرگذار است.

وی افزود: سازمان تعزیرات حکومتی در بحث رسیدگی به پرونده‌ها مرجع است و در این زمینه قدم برمی دارد. ما در بحث تولید کالاهایی که در داخل تولید می‌شود، معضل قاچاق را در زمینه کالای خروجی داریم. در حال حاضر در بحث ورودی به خصوص در بخش نوشت‌افزار مثال کوچکی را می‌زنم. تعداد پرونده‌های مربوط به لوازم‌التحریر بسیار اندک است.

اجتهادی تاکید کرد: در سال گذشته حدود 400 پرونده به این سازمان وارد شده است و این میزان در سال 99 به کمتر از نصف آمار سال قبل رسیده است. شاید بگویید بحث کشف با توجه به بحث کرونا با مشکل روبرو شده است. این قسمت اندکی از موضوع را در بر می‌گیرد. اما قسمت اصلی آن این است که ما به تولید خوب و باکیفیتی رسیده‌ایم و هم به وفور وجود دارد.

مدیرکل پیشگیری و نظارت بر قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی خاطرنشان کرد: موردی که در جمعه هفته گذشته برخورد کردیم، این بود که ما خمیر کاغذ را از چوب تولید می‌کنیم. محموله قاچاقی را در حال خروج از گمرک پردیسان کرمانشاه کشف کردیم که بیش از چهارصد نخل مخصوص کشور ایران را می‌خواستند از ایران خارج کنند.

وی ادامه داد: سرمایه‌های اولیه ما را به این صورت خارج می‌کنند. حس می‌کنیم با مشکل خاصی در حوزه لوازم‌التحریر و در خصوص واردات روبرو نیستیم. شاید به خاطر تفاوت قیمت‌ها با کشورهای همسایه، ما قاچاق خروجی را داشته باشیم اما قاچاق ورودی معضل اصلی در حوزه لوازم‌التحریر نیست.

دسترسی سریع