خبرگزاری مهر: قاچاق کتاب ناشران را به مضیقه می‌اندازد

مدیر نشر آمه گفت: ناشران با درآمد کمتر از 10 درصد کتاب‌های پرفروشی که دارند سرپا مانده‌اند و تکثیر غیرقانونی این کتاب‌ها آنها را در دشواری و سختی می‌اندازد.

1399/07/08
|
12:54

به گزارش خبرگزاری مهر، محمود آموزگار نایب رئیس اول اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران و مدیر انتشارات کتاب آمه در برنامه گفتگوی فرهنگی رادیو گفت‌وگو با موضوع قاچاق کتاب، گفت: معمولاً 10 درصد کتاب‌های ناشران حرفه‌ای اقبال پیدا می‌کند و با درآمدی که این 10 درصد برایشان ایجاد می‌کند معیشت‌شان را تأمین می‌کنند پس زمانی که شمارگان این کتاب‌ها کاهش پیدا می‌کند وضعیت معیشتی ناشران دچار مشکل می‌شود و نشر غیرقانونی کتاب‌ها به ناشران ضربه می‌زند.

وی افزود: بازی با واژه تخفیف یکی از شگردهای قاچاق کتاب در جذب خریدار است، مواردی گزارش شده که ناشر اصلی کتابی را به مبلغ 25 هزارتومان عرضه کرده در حالی که این کتاب را با پشت جلد 50 هزار تومان چاپ کرده و با تخفیف 50 درصدی به فروش می‌رسانند.

مدیر انتشارات کتاب آمه گفت: حقوق مؤلف و ناشر جایگاه واقعی خود را ندارد و با گذشت 51 سال از تصویب حقوق مؤلفان در کشور همچنان فرهنگ و باور این مساله حتی در بین ناشران هم دیده نمی‌شود. امیدوارم با مقابله با تکثیر غیرقانونی کتاب‌ها شاهد رونق نشر در کشور باشیم.

دسترسی سریع