خبرگزاری اقتصادی ایران: حال نشر تخصصی خوب نیست

اقتصاد ایران: مدیر روابط عمومی نشر ساقی از بحرانی پیرامون نبود برنامه‌ریزی فرهنگی و عدم برپایی نمایشگاه کتاب سخن گفت که باعث شده حال کتب تخصصی از جمله نشر سینمایی خوب نباشد.

1399/09/12
|
11:06

به گزارش خبرگزاری مهر، حمیدرضا بشیری، مدیر روابط عمومی نشر ساقی در ارتباط زنده تلفنی با برنامه «تقاطع فرهنگ» در خصوص وضعیت نشر سینمایی اظهار کرد: اگر پدیده کتاب را در نظر بگیریم، وضعیت آن مساعد نیست و حال خوبی ندارد.

وی افزود: بحث اقتصادی و کرونا و نبود نمایشگاه کتاب و نیز برنامه ریزی‌های مدیریتی از طرف مدیران فرهنگی و نشر، بحرانی را رقم زده که باعث شده کتاب‌های تخصصی حال خوشی نداشته باشند.

بشیری همچنین به بحران کاغذ اشاره کرد و گفت: کاغذ که بندی 40 هزار تومان بود، به قیمت 130 هزار تومان رسیده و قیمت کاغذ 7 برابر شده است.

وی ادامه داد: مشکل اینجاست که کاغذ یکی از پارامترهای تولید کتاب است و مشکلات دیگر هم دست بدست هم داده تا ناشران ترجیح دهند کتابی چاپ نکنند.

بشیری افزود: تجربه کتاب الکترونیک در حوزه تخصصی موفق نبود. مثلاً یک کتاب 1000 صفحه‌ای خسته کننده است و مانند رمان نیست که یکبار خوانده شود و تمام. بارها باید به یک کتاب تخصصی رجوع کرد و از طرفی نمایشگاه مجازی هم تجربه‌ای موفق رقم نزد.

مدیر روابط عمومی نشر ساقی خاطرنشان کرد: امسال نبود نمایشگاه کتاب لطمه بسیاری به بازار نشر تخصصی زد.

بشیری گفت: یکی از دلایلی که نمایشگاه کتاب منجر به رونق نشر تخصصی می‌شود، تخفیف هاست و بودن همه این کتاب‌ها همزمان در یک مکان واحد موجب پر فروش شدن می‌شود.

وی با اعلام اینکه پیشتر کشورهای همسایه نیز کتب تخصصی ایرانی را استفاده می‌کردند، افزود: زیر ساخت ما برای ترجمه و صادرات کتاب فراهم نیست و ناشران هم بدین سمت نمی‌روند و از طرفی ناشران توجه بیش از حد به ترجمه کتاب‌های تخصصی دارند.

بشیری همچنین ضمن معرفی تألیف خود در شرایط کنونی گفت: این کتاب مخاطب خود را پیدا کرده و حتی از یکی از اساتید دانشگاه تماس داشتم که آن را بعنوان رفرنس درسی انتخاب کرده بود.

دسترسی سریع