خبرگزاری آنا؛ کرمی: ایران جزء واکسن‌سازان برجسته دنیاست

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله اعظم -عجل‌الله‌فرجه- گفت: ایران جزء واکسن‌سازان برجسته دنیاست و در حال حاضر مجوز صادرات آن صادر شده و مشتری‌های بین‌المللی برای واکسن‌های کرونا داریم.

1400/09/15
|
11:22

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، علی کرمی در برنامه روزنه رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: با توجه به پاندمی کرونا و آسیب‌هایی که کرونا به سلامت و اقتصاد جامعه زده است اکثر واکسن‌های تولید شده مجوز استفاده اضطراری دارند.

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله اعظم -عجل‌الله‌فرجه- گفت: از اسفندماه سال گذشته در دنیا و ایران تولید واکسن کرونا در دستور کار قرار گرفت که شامل چهار مرحله فاز تحقیقاتی شناسایی ویروس، فاز یک بالینی یا واکسن نما تست بر روی 60 نفر، فاز 2 بالینی تزریق واکسن بر روی 300 نفر و به دست آوردن گزارش‌هایی مبنی بر اثربخشی و ایمنی و عوارض کم و فاز 3 بالینی ایجاد ایمنی جمعی با شتاب بالا بود.

کرمی با اشاره به کارایی واکسن‌های ایرانی و میزان اثربخشی آن بیان کرد: درصد ایمنی ایجاد شده توسط واکسن‌های کرونا بالای 80 درصد است و مراحل کارآزمایی این واکسن بر روی سنین 18 تا 50 سال صورت گرفت.

وی با بیان اینکه واکسن‌های ایرانی اعتبار جهانی دارد، افزود: ایران جزء واکسن‌سازان برجسته دنیاست و در حال حاضر مجوز صادرات صادرشده و مشتری‌های بین‌المللی برای واکسن‌های کرونا داریم.

متخصص واکسن‌های نوین خاطرنشان کرد: تزریق دو دز واکسن مانع از ابتلا نیست اما در کاهش مرگ‌ومیر تأثیر بسزایی دارد.

انتهای پیام/4040/پ

دسترسی سریع