خبرگزاری خانه ملت اضافه شدن 7 منطقه آزاد به ضرر اقتصاد و تولید است

عضوکمیسیون قضائی و حقوقی مجلس گفت: آزادشدن مناطق و افزایش آنها به 15 منطقه به ضرر اقتصاد کشور خواهد بود و این امر رسمیت بخشیدن به واردات کالا است.

1396/11/30
|
10:06

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی،در برنامه "گفت و گوی اقتصادی " رادیو گفت و گو درخصوص رشد مناطق آزاد و معضل قاچاق از این مناطق،اظهار کرد:یکی از اهداف اصلی و اساسی تشکیل مناطق آزاد تسهیل امر تولید، پایین آوردن هزینه های تولید، وارد کردن مواد اولیه و تبدیل آنها به محصول نهایی بوده است.

وی افزود: بر اساس گزارش ها و تحقیقات این امر بسیار کم اتفاق افتاده است و در واقع مناطق آزاد از اهدافشان دور شده اند و این موضوع تبدیل به یک معضل در کشور شده است.

عضوکمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: اولین منطقه آزاد ما کیش بود؛اکنون باید ببینیم چند کارخانه در آنجا وجود دارد که مواد اولیه را وارد و پس از تبدیل کردن صادر می کنند البته عملا این آمار چندان چشمگیر نیست و کیش بیشتر به یک مرکزی تجاری بزرگ مبدل شده است.

پورمختار بیان کرد: در حال حاضر در منطقه آزاد اروند نیز مشکلات زیادی وجود دارد که نمایندگان استان خوزستان نسبت به عملکرد این منطقه اعتراض جدی داشته اند که در این راستا موضوع تحقیق و تفحص را مطرح کردند و تصویب شد که نظارت جدی به کارکرد این منطقه داشته باشند.

وی افزود:متاسفانه درحال حاضر دولت نیز لایحه ای در خصوص اضافه شدن 7 منطقه دیگر ارائه داده است که بخشی از این موضوع مربوط به فشارهای سیاسی است وبنده اعتقاد دارم آزاد شدن مناطق و افزایش آنها به 15 منطقه به ضرر اقتصاد کشور خواهد شد.

عضوکمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این امر رسمیت بخشیدن به واردات کالاهای ساخته شده و نیز ضربه مستقیم به تولید داخلی است که بایستی از این کار جلوگیری کرد و اجازه واردات کالای ساخته شده به این مناطق داده نشود.

پورمختار با بیان اینکه سقف واردات به مناطق آزاد 80 دلار است، گفت: این مسئله هیچ گاه رعایت نشده و در این امر گمرک نقطه ضعف جدی دارد و نمی تواند این موضوع را کنترل کند که این امر موجب واردات سالانه چند میلیارد دلار کالای ساخته شده به کشور می شود که در حال حاضر نقش مناطق آزاد در این امر خلاصه شده است.

وی افزود: مرکز پژوهش های مجلس گزارشهایی را به مجلس ارائه داده است و شکست طرح های اولیه مناطق آزاد را اعلام کرده اما در خصوص بحث تولید مجلس ورودی به این مسئله نداشته است اما باید وزارت صنعت و مجلس به این موضوع توجه کند که به چه دلیل امر تولید در این مناطق با ناکامی مواجه شده است.

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از منابع درآمدی دولت عوارض واردات کمرگی است و رقم هنگفتی را دراین قسمت تعیین می کند که طبیعتا زمینه ای را برای صدور مجوز و ثبت سفارش ها فراهم می کند.

پورمختار تاکید کرد: اموال قاچاقی که وارد کشور می شود،در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار می گیرد که سال های طولانی هزار تن کالا در انبارهای این سازمان مانده که باید تعیین تکلیف بشوند بر اساس موارد خاصی نمی توان آنها را از بین برد و بخشی از بودجه دولت از این طریق تامین می شود./

دسترسی سریع