پایگاه اطلاع‌رسانی كمیته امداد: اشتغال‌زایی کمیته امداد 41 درصد جلوتر از اهداف برنامه ششم توسعه است

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد گفت: کمیته امداد در طول پنج سال برنامه ششم توسعه، ایجاد 350 هزار شغل برای کمیته امداد پیش‌بینی شده که عملکرد این نهاد راه‌اندازی 493 هزار فرصت شغلی در سه سال نخست برنامه است.

1399/04/31
|
13:00

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد به نقل از رادیو گفتگو، حجت‌الله عبدالملکی با اشاره به نشست مشترک کمیته امداد با معاون اول رئیس جمهور در هفته گذشته گفت: در این نشست ویرایش سوم سند برنامه راهبردی عملیاتی اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) رونمایی و درباره این سند عملیاتی و راهبردی صحبت شد.

وی اشاره کرد: از سال 96 که سال نخست برنامه ششم توسعه است، برنامه‌ریزی جدیدی را برای اشتغال محرومین شروع کردیم که این برنامه‌ریزی در قالب سندهای راهبردی و عملیاتی تنظیم و سومین نسخه چهارشنبه گذشته و در نشست ذکر شده، رونمایی شد.

وی با بیان اینکه حدود یک سوم کل بیکاران یا جامعه شبه بیکار کشور، محرومینی هستند که مخاطب کمیته امداد قرار دارند، عنوان کرد: این میزان بیکاری در حالی است که هرگز یک سوم منابع کشور در اختیار کمیته امداد برای ایجاد اشتغال نیست.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) درباره وضعیت ایجاد اشتغال توسط این نهاد گفت: سال گذشته 30 درصد از اشتغال ناخالص کشور و 37 درصد از اشتغال خاص کشور را ایجاد کردیم درحالی‌که فقط نیم درصد از منابع بانکی در اختیار کمیته امداد قرار داشت.

عبدالملکی درباره جزئیات سند راهبردی عملیاتی توضیح داد و بیان کرد: در این سند بر استفاده از بهره‌گیری از فعالان فضای کسب و کار تأکید شد که در چند گروه کارآفرینان حرفه‌ای، جهادگران کارآفرین، خیرین کارآفرین، موسسات مشاوره شغلی، آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای، شهرک‌های صنعتی، پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان در ایجاد کسب و کار برای محرومین کمک خواهند کرد.

وی در ادامه از وجود 96 گروه مخاطب اشتغال کمیته امداد امام خمینی(ره) خبر داد و افزود: بزرگ‌ترین گروه از میان این 96 گروه، زنان سرپرست خانوار روستایی (دارای فرزندان یتیم) بی‌سواد و بدون مهارت و بدون ضمانت هستند که حتی امکان دریافت تسهیلات بانکی ندارند.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) عنوان کرد: در برنامه عملیاتی راهبردی برای این گروه‌ها برنامه‌ریزی‌های اقتصادی ویژه‌ای صورت گرفته است و این برنامه‌ها از سال 96 با شیب ملایم در حال رشد است. کمیته امداد در طول پنج سال برنامه ششم توسعه، 350 هزار شغل را هدف گذاری کرده بود اما در سه سال نخست این برنامه 493 هزار شغل سازماندهی کردیم یعنی 41 درصد از کل برنامه‌ها در سه سال نخست جلو افتاد.

دسترسی سریع