العین: کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

احمد توکلی،عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در مصاحبه‌ای با رادیو ایران در پاسخ به این سؤال که با بازگشت کوپن به اقتصاد کشور موافق است یاخیر،اظهار کرد که اگر کوپن به معنای کالابرگ باشد، باید گفت امروز کنترل آن آسان‌تر و تقلب در این زمینه کمتر است

1399/05/21
|
12:28

توکلی گفت که وقتی بحث کمک به مردم در میان می‌آید، اگر دولت مقید باشد کالاهایی خاص مورد مصرف مردم قرار بگیرد، کمک نقدی صورت نمی‌گیرد.

توکلی با ذکر مثالی ادامه داد که در آمریکا که زودتر از سایر کشورها این کار را آغاز کرد، کوپن را به غذا اختصاص می‌دادند و مردم تنها قادر بودند غذایی خاص را تهیه کنند و امروز در شرایط کرونایی این کوپن‌ها عرضه می‌شود.

او ضرورت کوپنی شدن کالاهای اساسی در دوران جنگ را به دلیل مشکل در تأمین مایحتاج مردم دانست و در پاسخ به این بحث که کوپنی شدن دور از شأن ملت ایران است، گفت: «این در شأن ملت ایران نیست که 11 میلیون نفر حاشیه‌نشین داشته باشیم؟ به ملت ایران می‌آید گرسنه باشند و نتوانند یک کیلو گوشت بخرند؟».

توکلی افزود که به دلیل سیاست‌های ارزی نادرست دولت، همه قیمت‌ها با افزایش ارز، بالا کشیده می‌شود و به دلیل عدم حضور دولت، تمام بنگاه‌های اقتصادی در نقش قیمت گذار وارد عمل می‌شوند و در این شرایط مردم آبگوشت که هیچ، حتی نمی‌توانند اشکنه بخورند.

وی با بیان این‌که چنین معضلاتی بدتر از کوپن است، افزود: «امروز باید به این مسائل فکر کنیم. به دلیل قیمت بالای ارز، تمام مردم تحت تأثیر قرار گرفته‌اند. امروز هیچ چیز بدتر از نابود شدن ارزش پول ملی و سست شدن پایه‌های اقتصاد نیست».

توکلی خاطرنشان کرد که کوپن امروز هوشمند است و لذا تخلف در آن بسیار سخت‌تر است. کارت‌ها شارژ می‌شود و مردم به راحتی می‌توانند مثلا یک کیلو گوشت بخرند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: «آقای حسن روحانی رئیس جمهورى می‌گفت: من از کوپن بدم می‌آید. خب معلوم است که چنین می‌گویید، چون شما مشکلی ندارید. بنده هم مشکلی ندارم. ولی مردم مشکلی دارند. اگر ما غذا را به آن‌ها نرسانیم، در آینده دچار معضل کودکان ضعیف خواهیم بود».

دسترسی سریع