خبرگزاری صدا و سیما: فقط زبان قدرت برای امریکا و غرب ملموس و قابل احترام است

سخنگوی سپاه با اشاره به اینکه حضرت امام (ره) در ابتدای جنگ دست رَد به سینه هیئت‌های صلح بین‌المللی زدند، تاکید کرد: زبان قدرت و زور برای امریکا و غرب ملموس و قابل احترام است.

1399/07/08
|
12:38

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ به نقل از پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفتگو، سردار رمضان شریف در مصاحبه زنده تلفنی با برنامه «صبح و گفتگو» با اشاره به آمادگی دشمن و پشتیبانی و دیپلماسی مشخص و داشتن مؤلفه‌های لازم برای غلبه در جنگ، اظهار کرد: صدام در گفتگو با یکی از فرماندهان ارشد قبل از شروع جنگ، می‌گوید هر صد سال یکبار چنین فرصت طلایی پیش می‌آید و ما امروز با نظامی نوپا در ایران روبرو هستیم که ساختار‌های سیاسی و اداری و نظامی آن به هم ریخته است.

وی با اشاره به این اشتباه محاسباتی صدام گفت: تشخیص و برآورد و عمق بینش حضرت امام (ره) بر خلاف باور خیلی‌ها که قادر نبودند پشت این طرحی‌ها را بدانند، منجر شد امام (ره) بفرمایند که صدام مهره امریکایی هاست و پشت طراحی‌های او را برای افکار عمومی و مردم ایران روشن کردند.

سردار شریف مدیریت حضرت امام (ره) در اداره جامعه، روحیه دادن به مردم و فراهم کردن مقدمات برای مقابله با دشمن را متذکر شد و افزود: حضرت آقا هم روز گذشته تحلیل جامعی از شرایط ما در آن دوران داشتند.

وی با بیان اینکه یگان‌های ما اینگونه طراحی می‌کردند که ابتدا دشمن را متوقف کنند و سپس سرزمین‌ها را باز پس گیرند، گفت: نزدیک 17هزار کیلومتر مربع ابتدا بدست عراقی‌ها افتاده بود و شهر‌های بزرگی را در معرض تهدید قرار داده بودند که شرایطی شوک آور بود.

سردار شریف ادامه داد: رفته رفته نیرو‌های نظامی، خود را پیدا کردند و با شناخت از شرایط دشمن و تجاربی که در طرح‌های عملیاتی قبلی بدست آورده بودند، مقدمات را پیاده سازی نمودند. همچنین بخش عمده فرماندهان وابسته به شاه فرار کرده بودند و برای تهیه این مقدمات، یک مقطع زمانی طول کشید.

وی در این حال به انتخاب‌های بدیع نیرو‌های ما مثل حمله و تهاجم در شب اشاره کرد و گفت: در بازپس گیری‌های سرزمین‌های مشابه تهاجم در شب بی سابقه بود و تاکتیک حزب بعث به ما دیکته می‌کرد که بسیاری عملیات‌ها در شب صورت گیرد.

سردار شریف همچنین حاضر شدن پشت واحد‌های دشمن (آخرین واحد‌های نظامی در خط) و غافلسازی را از دیگر شیوه‌های عملیاتی رزمندگان اسلام برشمرد و افزود: تاکتیک‌هایی در عملیات‌های مختلف مثل عبور از اروند را در نظر داشتیم. این مسئله برای کارشناسان پاکستانی باعث تعجب بود و نحوه عبور یگان‌های نظامی برای تصرف فاو را [برنمی تافتند]و متعحب بودند که چگونه این میزان غواص در سکوتی مطلق با موانع حزب بعث روبرو شدند.

سخنگوی سپاه با اشاره به تاکیداتِ راهگشای رهبری در جلوگیری از تحریف دفاع مقدس گفت: ایشان فرمودند تا زمانیکه [بازماندگان جنگ و فرماندهان و سربازان به بیان خاطرات حقیقی خود می‌پردازند]، این رویه در مقابله با تحریف بسیار راهگشاست.

سردار شریف خاطرنشان کرد: در این میان هجمه روانی دشمن برای زیر سوال بردن آن مقطع تاریخی درخشان نیازمند کار‌های بیشتر در حوزه فرهنگی و اجتماعی و عملیات روانی است تا واقعیت‌های آن مقطع را بخوبی برای جوانان ترسم کنیم.

وی به تحریف گری دشمن از انقلاب و دفاع مقدس برای جوانانی که ذهنی خالی از خاطرات آن دوران دارند، اشاره کرد و گفت: 50میلیون نفر از جمعیت کنونی ما دوران دفاع مقدس را شاهد نبودند و اگر ترسیم واقعی رشادت ها، شهامت‌ها و همت‌های بلند و استعداد‌های درخشان [برای این قشر بازگو نشود، درک نخواهند کرد که]سرافرازی مردم ما مرهون آن تلاش هاست، لذا این آموزه‌ها باید بخوبی منتقل شود تا برای جوانان امیدآفرینی کرده و کشور برای نسل‌های متمادی بیمه شود و دشمن مجددا هوای تهاجم به کشورمان نداشته باشد.

سردار شریف یکی از مهم‌ترین درس‌ها و تجارب دفاع مقدس را بی اعتنایی حضرت امام (ره) و اداره کنندگان جنگ به هیئت‌های صلح و سخنان صلح آمیز نهاد‌های بین المللی دانست و افزود: در آغاز تهاجم حزب بعث به ایران اسلامی در گزاره‌های خبری رسانه‌های معروف غرب از جمل بی بی سی تصور می‌شد صدام پیروز می‌شود و آن‌ها مسئله تهاجم سراسری حزب بعث به ایرانِ اسلامی را اعلام می‌کردند.
وی افزود: به محض اینکه مقاومت خرمشهر شروع شد و علائمی از عدم پیروزی حزب بعث مشاهده کردند، در حوزه رسانه‌ای عقب نشینی و تلاش کردند بی طرفی خود را وانمود کنند.

سردار شریف خاطرنشان کرد: اگر مسئولان و ملت ما به هیئت‌های صلح دل خوش می‌کردند که از روز‌های اول با ظاهر صلح و آتش بس آمده بودند، امروز باید برای بازپس گیری بخشی از سرزمین خود می‌جنگیدیم. این تجربه را امروز در فلسطین مشاهده می‌کنیم که وقتی به گفتگو‌های سازش دل خوش کردند، چیزی بدست نیاورند.

وی افزود: وقتی اولین هیئت صلح آمد، امام (ره) فرمودند مشکلی نیست به این‌ها بگویید به ارتش بعث بگویند کشور ما را ترک کند و بعد می‌توان گفتگو کرد. یعنی امام (ره) از ابتدا دست رد به سینه این‌ها زدند؛ لذا باید به داشته‌ها تکیه کنیم، قدرت خود را افزاش دهیم و در گفتگو و مذاکره از موضع قدرت بهره گیریم.

سردار شریف تاکید کرد: امروز زبان قدرت برای امریکا و غرب ملموس و قابل احترام است و الا در مذاکرات در پی زورگویی و تصاحب بیشتر هستند.

دسترسی سریع